در حال حاضر bootstrap یکی از ابزارهای ضروری برای طراحان وب سایت نیز به حساب می آید .

 

bootstrap

بوت استرپ چیست ؟

bootstrap یکی از فریم ورک هایی می باشد که مورد توجه طراحان وب قرار گرفته است.

این فریم ورک شامل دستورات HTML، CSS و توابع جاوا اسکریپت جهت تولید و نمایش فرم ها، دکمه ها، تب ها، ستون ها و سایر المان های مورد نیاز طراحی وب می باشد.

از آنجا که این ابزار بر اساس زبانهایی همچون CSS، HTML، JS & LESS نوشته شده است موجب سهولت طراحی سایت شده و نیاز طراح سایت به برخی از پیش نیازها را کاهش داده است.

ابزار بوت استرپ توسط سایت NASA و GitHub مورد استفاده قرار گرفته است که دلیل اهمیت و اعتبار آن در طراحی سایت می باشد.

تاریخچه کلمه Bootstrap

عبارت Bootstrap به تنهایی به معنی “خود راه انداز” می باشد و کلمه Bootstraping به معنی راه اندازی یک فرآیند بصورت مستقل و بدون استفاده از منابع خارجی می باشد.

این عبارت در علم کامپیوتر کمی کوتاهتر شده و با عنوان Booting بکار رفته است، که نشان دهنده فرآیند راه اندازی سیستم و واردسازی اطلاعات اولیه نرم افزار در حافظه کامپیوتر می باشد.

 

bootstrap

امکانات بوت استرپ

بوت استرپ در برگیرنده امکانات ویژه ای از جمله سهولت طراحی وب سایت می باشد .

از جمله این امکانات می توان به دکمه ها و منوهای آبشاری و فرم ها، جدول ها و سایر عناصر پر کاربرد در طراحی وب اشاره کرد.

از طریق بوت استرپ می توان عناصر طراحی سایت را واکنشگرا و یا غیرواکنشگرا کرد.

ابزار بوت استرپ با تمامی موتورهای جستجو هماهنگ است. به طوری که در نسخه قدیمی مرورگرِ اینترنت اکسپلورر 8 نیز همچنان ساختار خود را حفظ می کند.

نسخه دوم بوت استرپ نیز شامل امکانات ریسپانسیو کردن سایت نیز می باشد. در نتیجه برای بهینه کردن سایت برای سیستم عامل های غیر از ویندوز نیز از بوت استرپ استفاده می شود.

مزایای استفاده از bootstrap :

استفاده برای موبایل و تبلت

برای طراحی سایت برای موبایل و تبلت ها، استفاده از بوت استرپ در اولویت قرار دارد. به این معنا که زمان طراحی باید به ظاهر آن برای موبایل و تبلت توجه داشته باشیم. در این صورت باید بوت استرپ به دو شکل رویکرد Desktop محور و رویکرد Mobile First انجام گیرد .

پشتیبانی مرورگرها

از آنجا که تمامی مرورگرها از بوت استرپ پشتیبانی می کنند، وب سایت به راحتی بهینه سازی می شود. زمانی هم که سایت تمامی اصول و تکنیک های سئو را رعایت کرده باشد، موتورهای جستجو سریع متوجه تغییرات شده و رتبه سایت را ارتقا خواهند داد .

استفاده آسان از بوت استرپ برای طراحی سایت

با توجه به اینکه استفاده از بوت استرپ برای طراحی سایت اختصاصی راحت می باشد، حتی طراحانی که مبتدی می باشند و تسلط کافی بر کدهای HTML و CSS ندارند، می توانند از آن استفاده کنند و سایت های خود را به صورت کنشگرا یا غیرکنشگرا طراحی نمایند.

طراحی ریسپانسیو

با توجه به حجم گسترده گوشی های هوشمند و ورود بسیاری از کاربران به اینترنت تنها از طریق تلفن همراه، ریسپانسیو کردن وب سایت ها ضرورت پیدا کرده است.

در این میان از طریق ابزار بوت استرپ می توان به سادگی سایت را ریسپانسیو طراحی کرد. برای ریسپانسیو کردن سایت، بوت استریپ دارای چندین بخش می باشد و می توان چهار نوع صفحه نمایش را با ابعاد مختلف در اختیار کاربران قرار داد.

معایب بوت استرپ :

با وجود تمام مزایا و محاسنی که فریم ورک بوت استرپ برای طراحی سایت به همراه دارد، فارغ از مشکل و عیب نمی باشد.

یکی از مهمترین معایب همسانی و یکرنگ شدن وب سایت هاست. به طوری که تمامی سایت هایی که زمان طراحی از این ابزار استفادهمی کنند شباهت زیادی به یکدیگر دارند.

از سوی دیگر از نظر شکل ظاهری، سایت ها کم رنگ می شوند.

هدر سایت باید مشکی پر رنگ باشد. در حالی که با استفاده از بوت استرپ، بوردر یک پیکسلی خاکستری و دکمه های آبی و قرمز نشان داده می شوند که برای بازدیدکننده چندان جالب نمی باشد.